
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 10 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Operating Supply Voltage | 75 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Quiescent Current | 3.8 mA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Duty Cycle | 97 % |
| Max Duty Cycle | 94 % |
| Function | Step-Down |
Stock: 1376
Distributors
pcbx
Unit Price$2.01322
Ext.Price$2.01322
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.01322 | $2.01322 |
| 10 | $1.69027 | $16.90270 |
| 25 | $1.54652 | $38.66300 |
| 50 | $1.41500 | $70.75000 |
| 100 | $1.29466 | $129.46600 |
| 300 | $1.24647 | $373.94100 |
| 500 | $1.20008 | $600.04000 |
| 1000 | $1.15896 | $1158.96000 |
